Płatna wyszukiwarka? Czy świat stanął na głowie? Kagi vs Google

Dawno, dawno temu… czy ktoś z was pamięta jeszcze co było przed wyszukiwarką Google? Czy w ogole sobie może wyobrazić, że Google to nie pierwsza wyszukiwarka i że przed nią były między innymi Yahoo czy AltaVista? Aktualnie, oprócz Google są jeszcze Bing czy DuckDuckGo i wszystkie te wyszukiwarki łączy jedna rzecz: są „darmowe”.

Kagi.com chce być inne. Chce być transparentne, bez reklam, bez wyników wyszukiwania polegających na płatnym pozycjonowaniu, bez zbierania danych o użytkownikach (oprócz oczywiście tego, że aby zapłacić to muszisz mieć konto więc automatycznie musisz podzielić się swoimi danymi z Kagi 🙂 – ah taki tam paradoks 🙂 )

Czytaj dalej „Płatna wyszukiwarka? Czy świat stanął na głowie? Kagi vs Google”

Regulowane Biurko z drewnianym blatem – zrób to sam!

Już 14 rok użytkuje biurko o wymiarach 80x80cm, i najwyższy czas na zmianę na coś większego. W końcu dopiero teraz udało mi się zagospodarować osobny pokój na domowe biuro. Wcześniej moje małe biureczko wędrowało z jednego miejsca w jadalni do salonu przez kuchnie i z powrotem w zależności od tego jaki stan umeblowania był w naszym domu 😉

Czytaj dalej „Regulowane Biurko z drewnianym blatem – zrób to sam!”

Chat GPT naprawia mój trawnik – Wertykulacja 2024-02-15

Tydzień, po zaaplikowaniu Prodiamine, przyszedł ciepły lutowy dzień. I pomyślałem, że może dobrze by było zrobić wertykulację zwłaszcza, że wysyp wiechliny jednorocznej jest ogromny na trawniku więc zabieg wertykulacji powinien co nieco jej powyrywać a przynajmniej poobcinać kocówki liści z nasionami.

Zobaczmy jednak co na to nasz doradca.

Czytaj dalej „Chat GPT naprawia mój trawnik – Wertykulacja 2024-02-15”

Czy AI zastąpi programistów?

Wszędzie ogarniający hype na temat AI. A w szczególności wśród programistów. Czy AI nas zastąpi? Nas czyli programistów, koderów, architektów oprogramowania. Czy inne zawody takie jak adwokat, lekarz, sprzedawca czy grafik? Na pewno są też zawody, których nigdy nie zastąpi jak hydraulik, budowlaniec czy kierowca (to zrobią dopiero, ewentualnie, roboty – jeśli będzie to opłacalne ekonomicznie).

Czytaj dalej „Czy AI zastąpi programistów?”

Chat GPT naprawia mój trawnik – Raport – 2024-02

Seria wpisów ze stanu trawnika, który aktualnie wygląda słabo i będziemy pracować nad poprawą jego stanu. Trawnik składa się w 100% z trawy KBG Award (nie mieszanka). Niestety jest też zaatakowany przez Więchlinę Roczną (Poa Annua), która jest bardzo trudna do zwalczenia.

Czytaj dalej „Chat GPT naprawia mój trawnik – Raport – 2024-02”

MacBook M1 M2 M3 – zewnętrzny monitor i migotanie

Jeśli masz zamiar kupić dobry zewnętrzny monitor i używać go z MacBook z procesorami M lub Mac Mini z procesorami M to przeczytaj najpierw ten artykuł: MacBook zewnętrzny monitor i migotanie.

MacBook zewnętrzny monitor i migotanie

W tym artykule przeczytasz jakie problemy napotkałem z laptopami MacBook M1 i podłączeniem zewnętrznego monitora. Jak sobie poradziłem/nie poradziłem z migotaniem i co na to producenci monitorów. MacBook zewnętrzny monitor i migotanie.

Czytaj dalej „MacBook M1 M2 M3 – zewnętrzny monitor i migotanie”

Java znów darmowa! Dlaczego Oracle wycofuje się z płatnego JDK?

Od 14 września 2021 roku Java jest znów w pełni darmowa na nowej licencji Oracle No-Fee Terms and Conditions (NFTC). Przypomnijmy, że historia zatacza koło i wracamy do czasu z przed stycznia 2019 roku gdzie jeszcze wtedy JDK 8 było całkowicie darmowe i nie potrzeba było wykupywać wsparcia aby otrzymywać poprawki do najbardziej popularnej wersji Javy w tamtym okresie. Jeśli pragniesz przypomnieć sobie szczegóły tamtej zmiany zapraszam do artykułu, który to dokładnie opisuje: Czy Java jest nadal darmowa? Jeśli nie, to co teraz? Które JDK wybrać?

Czytaj dalej „Java znów darmowa! Dlaczego Oracle wycofuje się z płatnego JDK?”

Java Full-Stack Developer – Zadanie domowe

W poprzednim moim wpisie: Zadanie rekrutacyjne Java w 60 minut opisałem jak poradziłem sobie z rozwiązaniem zadania programistycznego podczas rozmowy rekrutacyjnej i jak bym to zrobił ponownie – już po rozmowie. Natomiast w tym artykule przedstawię zadanie domowe, które dostałem do rozwiązania jako wstęp przed interview. Na rozwiązanie zadania dostałem dwa tygodnie.

Oto zbiór wymagań jakie otrzymałem:

Czytaj dalej „Java Full-Stack Developer – Zadanie domowe”