Nuova Contessa Teknion. Jaki fotel ergonomiczny dla programisty?

Zapisz się do Newsletter i odbierz bonus! Okładka e-booka

Nuova Contessa Teknion. Jaki fotel ergonomiczny dla programisty?

Jeśli siedzisz długo przy biurku, w pracy czy w domu, to prędzej czy później zaczniesz zwracać uwagę na to, jak wygodny jest fotel na którym spędzasz sporą część czasu. W moim przypadku zainteresowałem się tym tematem dość wcześnie i zdążyłem przetestować kilka ciekawych propozycji jakie są dostępne. W pierwszym artykule z serii: „Jaki fotel ergonomiczny dla programisty?” przedstawię odświeżony model Nuova Contessa firmy Teknion (Okamura Contessa II Seconda w Japonii). Jest to następca – a właściwie ulepszona wersja bardzo dobrego fotela Contessa Teknion Okamura.

Design i jakość wykonania

O wyglądzie fotela i jego prezentacji nie ma się co za dużo rozpisywać – najlepiej oddają to załączone zdjęcia. Przede wszystkim rewelacyjnie wygląda tył fotela, gdzie masywne ramy oparcia oddają solidność i precyzję wykonania.

Fotel jest bardzo ciężki z uwagi na metalowe polerowane ramy jak i samo siedzisko dzięki czemu jest bardzo stabilny. Odchylając się do tyłu nie mamy uczucia, że odchylimy się za bardzo i zaliczymy glebę.

Ramy podłokietników też są wykonane z ciężkiego metalu, natomiast materiał leżący na podłokietnikach to coś w rodzaju eko-skóry. Jest jednak bardziej sztywny i przez to wydaje się odporniejszy na uszkodzenia.

Dostępne modele

Contessa dostępna jest w dwóch podstawowych opcjach: z siedziskiem siatkowym lub materiałowym (opcjonalnie skóra). W obu przypadkach oparcie jest zawsze zrobione z siatki. Jeśli chodzi o ramę fotela to może być matowa (szara lub czarna) lub polerowane aluminium.

Oparcie i podparcie lędźwi

Siatkowe oparcie znane jest miedzy innymi z najbardziej znanego fotela jakim jest Herman Miller Aeron. Tutaj jest bardzo podobnie. Co prawda siatka ma inną strukturę niż w Aeron jednak gdy się opieramy to raczej nie zauważymy różnicy jeśli chodzi o sam materiał.

Profil oparcia jest dobry – plecy są podparte w całości przez co siedzi się bardzo wygodnie.

System podparcia lędźwi możemy regulować w górę i w dół. Regulacja jest bardzo prosta i możliwa z pozycji siedzenia na fotelu. Trzeba użyć obu rąk i wykorzystać troszkę siły.

Siedzisko

Tutaj też mamy regulację. Jest możliwość wysunięcia siedziska do przodu i do tyłu. Mechanizm działa skokowo i znajduję się po obu stronach, dlatego również musimy użyć obu rąk aby zmienić pozycję siedzenia.

Siedzisko jest wygodne i dość miękkie niestety nie charakteryzuje się niczym specjalnym – nie jest jakoś super wyprofilowane.

Contessa Teknion Regulacja Siedziska
Contessa Teknion Regulacja Siedziska

Podłokietniki

Podłokietniki to jeden z najsilniejszych punktów Nuova Contessa Teknion. Po pierwsze można je regulować osobno – niezależnie od siebie,
co nie jest takie oczywiste patrząc na np. Humanscale Freedom. Dodatkowo regulacja ich jest bardzo prosta w każdym możliwym kierunku:

 • wysokość (góra-dół)
  • tutaj zostało to bardzo usprawnione (model Nuova) – został dodany odpowiedni przycisk pod podparciem. W poprzednim modelu trzeba było przeskakiwać skokowo do samej góry aby opuścić oparcie z powrotem na sam dół.
 • rotacja lewo-prawo
 • przesunięcie lewo-prawo
 • przesunięcie przód-tył

Szerokość jak i długość podłokietników jest odpowiednia. Umiejscowienie jest również odpowiednie – nie mamy tutaj tego problemu co w Herman Miller Mirra 2 gdzie podłokietniki są za bardzo odsunięte na zewnątrz i nie można tego w żaden sposób wyregulować.

Regulacja

Podłokietniki są tak skonstruowane, że znajdziemy tam większość przycisków regulujących fotel. W lewym podłokietniku mamy przycisk blokady oparcia. W prawym podnoszenie-opuszczanie fotela. Natomiast w obu znajdziemy bardzo sprytnie ukryty przycisk służący do podnoszenia-opuszczania podłokietnika.

Poza tym mamy dostępną wspomnianą regulację podparcia lędźwi (w oparciu) oraz regulację siedziska. Ostatni element regulacji to opór odchylenia – czterostopniowa gałka znajdująca się pod siedziskiem z prawej strony. Regulujemy nią odchylenie się do tyłu, mniej lub bardziej swobodne.

Ustawienie poszczególnej pozycji od 1-4:

 1. Na tej pozycji z łatwością możemy odchylić się maksymalnie do tyłu.
 2. Pozycja druga jest sporo cięższa i z trudnością odchylamy się na maksa.
 3. Na trójce napotykamy już spory opór i odchylimy się tylko troszkę do tyłu.
 4. Na pozycji czwartej odchylamy się tylko o kilka stopni w tył.

Podział regulacji na cztery z góry zdefiniowane stopnie ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest to, że szybko możemy dostosować i zmienić opór odchylenia i nie musimy kręcić gałką w nieskończoność (jak to się dzieje w przypadku Herman Miller Embody) niestety wadą jest to, że nie mamy takiej elastyczności w dostosowaniu oporu tylko z góry zdefiniowane cztery progi.

Contessa Teknion Regulacja Odchylenia
Contessa Teknion Regulacja Odchylenia

Mechanizm odchylenia

Kolejnym atutem Contessy jest odchylenie do tyłu. Jako jeden z nielicznych fotel ma możliwość zablokowania odchylenia pod dowolnym kątem (oczywiście w zakresie w jakim fotel się odchyla). W dodatku robimy to przełącznikiem w podłokietniku co jest bardzo wygodne.

System odchylenia umożliwia nam:

 • możliwość zablokowania oparcia całkowicie tak aby w ogóle się nie odchylać,
 • zablokowanie oparcia pod dowolnym kątem,
 • swobodne odchylenie bez blokowania oparcia.

Jeśli chodzi o cały system odchylenia to tutaj Contessa Teknion również stara się wyróżnić. Po pierwsze razem z odchyleniem oparcia, odchyla się również siedzisko. Trzeba zauważyć, że nie zawsze się tak dzieje w przypadku foteli ergonomicznych – czasem odchyla się samo oparcie. Dodatkowo stosunek odchylenia oparcia do siedziska wynosi 3:1 (dokładnie to 2,8:1) co oznacza, że przy odchyleniu siedziska o 1 stopień oparcie odchyli się o 3 stopnie. Jest to o tyle znaczące, że przy odchyleniu nasze kolana powinny zostać mniej więcej na tej samej wysokości co siedząc prosto. Dzięki temu możemy się spokojnie odchylić i nie zsuwamy się stopniowo pod biurko.

Zagłówek (Opcjonalnie)

Fotel niestety standardowo nie posiada zagłówka. Można go dodatkowo dokupić i bezproblemowo założyć. Co ciekawe mamy do wyboru dwa typy zagłówków. Jeden z siatki o szerokości oparcia, drugi dużo mniejszy i już nie siatkowy jednak bardziej flexible. Jako alternatywę Teknion umożliwia również w miejscu zagłówka zamontowanie (tu niespodzianka) wieszaka na płaszcz 🙂 Hmm…

Produkcja

Contessa została zaprojektowana przez włoską firmę projektową GIUGIARO Design. Jest produkowana w Kanadzie przez firmę Teknion jak i w Japonii przez firmę Okamura. W zależność od firmy fotel różni się dostępnymi materiałami, jak również dodatkami typu zagłówek itp. Jednak poza tym nie widzę innych różnic między fotelem firmy Teknion a Okamura.

Cena

Zakup takiego fotela to koszt kilku tysięcy złotych. Nie będę podawał dokładnych cen, czy też nawet przedziałów, bo wszystko zależy gdzie kupujemy fotel i w jakiej opcji. Czy będzie miał wszystkie mechanizmy, zagłówek, czy inny kolor to cena będzie zupełnie inna. W każdym razie fotel cenowo plasuje się w przedziale podobnym do słynnego Herman Miller Aeron.

Podsumowanie

Czas na podsumowanie. Fotel Contessa Teknion Okamura jest niewątpliwie bardzo ciekawą propozycją. Ponadczasowy niecodzienny design wyróżniający go wsród konkurencji jest niewątpliwie zaletą. Inne zalety, to solidność wykonania, ergonomia na najwyższym poziomie, bardzo duża możliwość regulacji i dostosowania do własnych potrzeb oraz innowacyjny mechanizm odchylenia. Do wad zaliczyłbym brak zagłówka w standardzie (dokupienie go to koszt około 1000zł) oraz niezbyt wymyślne siedzisko – jak dla mnie można by tutaj coś usprawnić.

Okamura Contessa najbardziej zbliżona pod względem wyglądu jak i komfortu siedzenia jest do fotela Herman Miller Aeron. W moim odczuciu jednak ten fotel jest dużo lepszy od Aeron. Za zakupem Contessa przemawia dużo większa możliwość dostosowania. W Aeron musimy wybrać rozmiar podczas zakupu: A – mały, B – średni, C – duży. W Contessa możemy dostosować fotel do rozmiaru użytkownika. Następnym atutem są jedne z najlepszych podłokietników jakich używałem w fotelach ergonomicznych, oraz możliwość blokady odchylenia w tył pod dowolnym kątem.

Następny…

Jeśli podobała Ci się ta recenzja i chciał(a)byś abym zrobił następną o jakimś innym fotelu ergonomicznym to daj znać w komentarzu!

Dajcie też znać jakich wy używacie foteli ergonomicznych w swoich domach czy biurach i czy jesteście z nich zadowoleni.

Czy ten wpis Ci się podoba?

Jeśli ten artykuł przypadł Ci do gustu, byłbym bardzo wdzięczny za zostawienie komentarza poniżej lub podzielenie się nim w mediach społecznościowych (ikonki po lewej stronie artykułu). Możesz również kliknąć w ikonę "klaśnięcia", znajdującą się po prawej stronie artykułu. Twoje wsparcie jest dla mnie ogromną motywacją do dalszego tworzenia i pokazuje, że warto było poświęcić czas na napisanie tego wpisu. Natomiast jeśli artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań, tym bardziej proszę o konstruktywny feedback w komentarzach. Twoje uwagi są dla mnie cenne i pomogą mi tworzyć lepsze treści w przyszłości. Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze na temat “Nuova Contessa Teknion. Jaki fotel ergonomiczny dla programisty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *