MacBook M1 – zewnętrzny monitor i migotanie

Jeśli masz zamiar kupić dobry zewnętrzny monitor oraz używać go z MacBook-iem z procesorami M lub Mac Mini z procesorami M to przeczytaj najpierw ten artykuł.

MacBook zewnętrzny monitor i migotanie

W tym artykule przeczytasz jakie problemy napotkałem z laptopami MacBook M1 i podłączeniem zewnętrznego monitora. Jak sobie poradziłem/nie poradziłem z migotaniem i co na to producenci monitorów. MacBook zewnętrzny monitor i migotanie.

Gdy padł mój 27 calowy LG (LG 27UD68) – pokazała się czerwona obramówka na matrycy, zostałem zmuszony do zmiany monitora. Poszukiwałem monitora do pracy z tekstem ale również interesował mnie dobre odwzorowanie kolorów w grafice i zdjęciach.

BenQ PD3205u

Znalazłem piękne monitory BenQ PD3220U z serii dla grafików. Cena jednak wydawała mi się dość zaporowa więc szukałem dalej. Wtedy znalazłem alternatywny model BenQ z tańszej serii i troszke gorzej wygladający: BenQ PD3205u. Zamówiłem go na Amazonie i w sumie byłem zadowolony z wyboru. Monitor prezentował się bardzo dobrze. Jest dobrze wykonany, wszystko jest dobrze spasowane. Obraz super. Tryby do czytania, zdjęć, filmów. Wszystko fajnie. Pilot w kształcie roliki na kablu do zmiany rozjaśniania i trybów – bajka. Z wad można wymienić tryb pseudo HDR, który nie nadaje się do codziennej pracy natomiast w filmach też nie robił na mnie wrażenia – bardziej raził po oczach niż dawał radość z oglądania.

Bez problemu! Do czasu wymiany na M1

Monitora uzywałem prawie pół roku aż przyszła wymiana na MacBook-a z procesorem M1. Na pierwszy rzuty oka wszystko działało jak trzeba jednak po kilku dniach zauważyłem niepokojące migotanie ekranu zwłaszcza widoczne na szarym tle. Jednak nie było to regułą i migotał ekran na innych kolorach także.

Po długim research

W internetach i na Youtube jest bardzo dużo informacji jak to można łatwo rozwiązać problem z migotaniem ekranów zewnętrznych z procesorami M1, najpopularniejsze z nich to:

Zmiana ustawień ekranu – wszelaka zmiana jaka komukolwieg przychodzi do głowy 🙂

  • zmiana refresh rate
  • zmiana palety kolorów
  • zmiana rozdzielczości
  • … i wiele innych

Kolejna dobra rada to zmiana kabla USB-C/Display port/HDMI – cokolwiek używasz do podłączenia monitora z laptopem.

Następne „rozwiązanie” problemu to wyłączenie monitor całkowicie z prądu na 10min i włączenie ponownie 🤣

Co najlepsze to to, że niektóre z tych rad działają – ale tylko na „chwilę” – kilka godzin czasem dni. A to też nie zawsze. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i myślisz aby wymienić kabel USB-C od monitora na oryginalny kabel USB-C bezpośrednio od Apple (rada na jednym z forum Apple) to niestety to też nie pomoże – sprawdziłem.

BenQ przyznaje, że ktoś ma problem!

Jedną z pierwszych stron w Google na zadane pytanie o problem migotania zewnętrznych monitorów z procesorami M1 jest strona producenta Benq: How to Fix Mac® M1/M2 External Monitor Flicker. Najciekawsze z tego wszystkiego jest zdanie:

Do note that the flicker issue affects all monitor brands and isn’t specific to certain makes or models. Also, the exact cause remains unknown. 

https://www.benq.com/en-us/knowledge-center/knowledge/how-to-fix-mac-m1-m2-external-monitor-flicker.html

No to super. Nie dość, że problem jest znany i wymiana monitora na inny egzemplarz raczej nie pomoże to w dodatku wymiana na monitor innej firmy też prawdopodobnie skończy się tym samym problemem.

Oczywiście przeszukując inne modele z firm DELL, ASUS, HP… w opiniach znajdziemy wiele takich samych przypadków migotania jak w moim Benq.

Na wielu z nich możesz odnieść wrażenie, że problem jest do naprawienia, gdyż ktoś zmienił ustawienia odświeżania lub inny parametr i problem ustąpił. Gość zaraz po tym pisze na forum, że naprawione i działa. I tak może mu to działać nawet tydzien lub dłużej. A potem nagle po 2 tygodniach pracy nagle znów migocze. W moimy przypadku po zmianie ustawień problem wielokrotnie ustępował na kilka dni lub ponad tydzien ale zawsze po jakimś czasie wracał. I czy ten ktoś, kto napisał na forum 2 tygodnie temu ze problem mu ustąpił teraz wroci napisać, że jednak nie? Myśle, że nie każdy.

Nawet jeśli, któraś z powyższych metod zadziała to czy naprawdę chcemy mieć drogi monitor i być zmuszony go używać w jakimś jednym specyficznym profilu kolorów, w którym prawdopodobnie to migotanie nie występuje?

Jeśli nie ma wyjścia to jakie jest wyjście?

Co w takim razie możesz zrobić jeśli chcesz używać procesory M z zewnętrznym ekranem?

Opcje są mniej więcej takie:

  • Zewnętrzny Monitor od Apple
  • Próbować rożnych innych monitorów do skutku – podobno tańsze modele nie mają takich problemów
  • Znaleźć inny Monitor nie Apple, który na pewno będzie działał – tylko jak?

Monitor od Apple

Długo się zastanawiałem nad Monitorem od Apple jak alternatywa. Wersja 32 cali jest tak droga, że odrazu ją niestety odrzucam. Została więc opcja 27 cali. Jednak cena ponad 8 tyś za ekran 27 cali jeśli można mieć dużo taniej 32 to żadne rozwiązanie.

Co na to iSpot?

Pewnego dnia będąc na zakupach wpadłem do iSpot z myślą, żeby zapytać czy coś wiedzą o tym problemie. Sprzedawca był bardzo zdziwiony, że mam taki problem i stwierdził, że oni nigdy z czymś takim się nie spotkali. Przedstawił również, że u nich w ofercie są monitory firmy EIZO i nie ma z nimi podobnych problemów.

EIZO na ratunek

Monitor EIZO rozwazałem wczesniej jednak cenowo wypadał dużo gorzej niż BenQ dlatego wtedy zdecydowałem się na dużo nowszy i tańszy model Benq PD3220U. Jednak teraz po przemyśleniu, że Apple w swojej ofercie oprócz swoich monitorów sprzedaje również EIZO i nic po za tym. dotarło do mnie, że kupjąc EIZO nie będę miał już więcej problemów z migotaniem.

EIZO FlexScan EV3285-BK

Przed zakupem przejrzałem recenzję i dość sporo było negatywnych na temat słabo zapakowanego monitora oraz niedopasowania ramki do ekranu. Niestety, u mnie potwerdziły się te wady. W porównaniu z BenQ monitor EIZO był spakowany dość niezgrabnie. Ramka u góry ekranu jest lekko wykrzywiona i wygląda co najmniej dziwnie jak na monitor za ponad 4 tyś zł.

Poza tymi „drobnymi” niespodziankami monitor działa a to jest chyba najważniejsze i nie zaobserwowałem żadnego migotania przez ponad pół roku.

EIZO DC

Kolejną zaletą EIZO – oprócz tej oczywistej, że Monitor poprostu działa 😉 jest używanie przez EIZO metody „Direct Current” dla regulacji jasności podświetlania przy wyższych wartościach jasności zamiast powszechnie stosowanej PWM (Modulacja Szerokości Impulsów).

Różnica jest bardzo dobrze opisana na stronie EIZO: How to Address Computer-Related Eye Fatigue

W skrócie ChatGPT przedstawia to tak:

Porównanie modulacji szerokości impulsów (PWM) z prądem stałym (DC) w kontekście monitorów dotyczy sposobu, w jaki każda technologia wpływa na kontrolę podświetlenia w ekranach LCD. Metody te są używane do regulacji jasności ekranu.

  1. Modulacja Szerokości Impulsów (PWM):
    • Jak Działa: PWM kontroluje jasność poprzez szybkie włączanie i wyłączanie podświetlenia z wysoką częstotliwością. Postrzegana jasność jest regulowana przez zmianę czasu trwania „włączenia” w każdym cyklu. Krótszy czas „włączenia” skutkuje niższą jasnością, a dłuższy czas prowadzi do wyższej jasności.
    • Zalety:
      • Efektywność Energetyczna: PWM jest energooszczędny, szczególnie przy niższych poziomach jasności.
      • Stabilność Kolorów: Utrzymuje stałą dokładność kolorów na różnych poziomach jasności, ponieważ podświetlenie jest zawsze na pełnej intensywności, gdy jest włączone.
    • Wady:
      • Wrażliwość na Migotanie: Niektóre osoby są wrażliwe na migotanie, szczególnie przy niskiej jasności, co może prowadzić do zmęczenia oczu lub dyskomfortu.
      • Potencjalne Problemy z Migotaniem: Może powodować problemy przy nagrywaniu wideo w zwolnionym tempie lub podczas korzystania z ekranu z niektórymi rodzajami okularów.
  2. Prąd Stały (DC):
    • Jak Działa: W ściemnianiu DC, prąd dostarczany do podświetlenia jest regulowany w celu kontroli jasności. Zmniejszenie prądu przyciemnia światło, a zwiększenie go rozjaśnia światło.
    • Zalety:
      • Zmniejszone Migotanie: Ta metoda nie polega na migotaniu do kontrolowania jasności, co jest korzystne dla osób wrażliwych na migotanie.
      • Lepsze dla Komfortu Oczu: Ogólnie uważane za bardziej komfortowe dla oczu, szczególnie przez dłuższy czas.
    • Wady:
      • Zmniejszona Efektywność Energetyczna: Może nie być tak energooszczędna jak PWM przy niższych poziomach jasności.
      • Potencjalna Zmiana Kolorów: Na niższych poziomach jasności może dojść do zmiany dokładności kolorów lub stosunków kontrastu z powodu ciągłej zmiany intensywności światła.

Podsumowując, wybór między PWM a DC w monitorach zależy od wrażliwości użytkownika na migotanie, potrzeby dokładności kolorów i wymagań dotyczących efektywności energetycznej. PWM jest generalnie bardziej energooszczędny i utrzymuje dokładność kolorów, ale może powodować dyskomfort u niektórych użytkowników z powodu migotania. Z kolei DC zapewnia doświadczenie bez migotania kosztem potencjalnych zmian kolorów i zmniejszonej efektywności energetycznej przy niższych poziomach jasności.

Tak więc tego, w teorii jest różnica, w praktyce nie widać, a jak jest na prawdę to nie wiadomo 🙂 gdyż to żę ludzkie oko czegoś nie widzi to nie znaczy, że tego nie ma lub, że jest.

Tak czy inaczej, nawet jeśli nie widać różnicy gołym okiem to i tak wole używać monitora z podświetleniem, które w teorii jest mniej męczące dla oczu niż odwrotnie.

Podsumowanie

Wygięta ramka obudowy monitora
Ramka monitora znacznie odstaje w środkowej części ekranu.
Wygięta ramka obudowy monitora
Wygięta ramka ekranu – częsty przypadek w monitorach Eizo serii FlexScan.

Tworząc ten wpis dalej używam monitora EIZO pomimo niedopasowania ramki, która czasem drażni jak się spojrzy na monitor z boku. Niestety, nie zdecydowałem się na przetestowanie monitora Apple Studio z uwagi na wysoką cenę oraz mniejszy ekran (27 cali). Dlatego nie powiem czy wybór Eizo był lepszy. Jeśli chodzi o BenQ to brakuje mi jedynie pilota do zmiany jasności ekranu, który rzeczywiście był fajnym udogodnieniem. Cieszę się też, że bez problemu udało mi się zwrócić monitor BenQ po prawie roku użytkowania do firmy Amazon. A Ty jakiego monitora używasz? Daj znać w komentarzu czy spotkałeś się z podobnymi problemami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapisz się do Newsletter i odbierz bonus! Okładka e-booka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *