W tym artykule przedstawię Ci sposób jak czytać artykuły z Medium za free.
Jeśli nie czytasz regularnie artykułów na Medium. Jakiś temat Cię zainteresował i chciałbyś go jednak przejrzeć. Nie chcesz od razu wykupywać abonamentu to jest możliwość czytania większości artykułów z Medium lub podobnych serwisów bez opłat. Każda strona w internecie może zostać w każdym momencie zapisana do jednego z wielu systemów archiwizacji internetu. Jeśli się tak stanie to możemy skorzystać z zasobów takiego archiwum i przejrzeć snapshot danego artykułu z danego czasu.
![](https://devreview.pl/wp-content/uploads/2024/12/Screenshot-2025-01-01-at-18.41.18-777x1024-png.avif)
Taka alternatywna metoda czytania, ma pewne ograniczania. Zapisany artykuł w historii może być nie świeży i delikatnie się różnić od aktualnej wersji jaka jest dostępna na Medium.com. Z moich obserwacji jednak rzadko się to zdarza.
Inne rozbieżności to oczywiście takie, że nie możemy np. dodawać komentarzy. Nie można też robić innych interakcji z takim snapshotem danego artykułu jak z oryginałem.
Ok dobra dobra, ale jak to zrobić?
Przechodząc do rzeczy, taki artykuł możemy zobaczyć bezpośrednio w serwisach archiwizacyjnych takich jak:
lub skorzystać, jeszcze bardziej wygodnie, z agregatora takich serwisów:
![](https://devreview.pl/wp-content/uploads/2024/12/Screenshot-2025-01-01-at-18.38.03-1024x734-png.avif)
W taki serwis wklejamy link do artykułu z Medium (lub jakiegokolwiek innego płatnego serwisu). Możemy przejrzeć czy ten artykuł był wart wykupienia subskrybcji. Oczywiście jeśli uważasz, że był to jak najbardziej zachęcam Cię do kupienia subskrybcji danego serwisu.
A jeśli chodzi o subskrybcje
Warto również zastanowić się nad rozważeniem płatnych narzędzi do wyszukiwania, które mogą oferować nowe podejście do znajdowania treści w Internecie. Jednym z ciekawszych przykładów jest porównanie wyszukiwarek, takich jak Kagi, która stawia na prywatność użytkowników, w kontraście do popularnego Google. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Płatna wyszukiwarka – czy świat stanął na głowie? Kagi vs Google.