Greenworks GD60LM51SPK4 60V – Recenzja Kosiarki Akumulatorowej

Zapisz się do Newsletter i odbierz bonus! Okładka e-booka

Greenworks GD60LM51SPK4 60V – Recenzja Kosiarki Akumulatorowej

Zapraszam na recenzję kosiarki akumulatorowej Greenworks, której używam już trzy sezony. Przedstawię w niej mocne i słabsze strony używania kosiarki na baterie, porównam z kosiarkami spalinowymi oraz podsumuję czy kupił bym tą kosiarkę ponownie.

Zasięg

Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą zwracałem uwagę przy zakupie to jak daleki jest zasięg kosiarki. Mój trawnik to około 1200m2 więc dość sporo. Praktycznie nie ma szans aby tą kosiarką osiągnąć taki wynik na jednym akumulatorze. Przy dodatkowym akumulatorze taki zasięg już jest do osiągnięcia jednak zależy od kilku czynników:

 • jak gęsta jest trawa
 • jak wysoka jest trawa i na jaką wysokość chcemy ją ściąć
 • z jaką prędkością będziemy kosić (napęd kół kosiarki ma regulację prędkości)

W moim przypadku na pełnym jednym akumulatorze zasięg wahał się mniej więcej między 400m2 a 700m2. Oczywiście bez użycia funkcji turbo.

Funkcje i wyposażenie

Kosiarka ma dość sporo do zaoferowania jeśli chodzi o wyposażenie i funkcje jakie oferuje. Najciekawsze z nich to:

 • napęd na tylne koła
 • regulacja prędkości napędu
 • możliwość uruchomienia samego napędu bez koszenia – przydatne w przypadku zakończenia koszenia i powrotu do domu – jeśli bateria jeszcze ma siłę to nie musimy pchać kosiarki tylko pojedzie „sama”.
 • możliwość złożenia i postawienia w pionie – wbrew pozorą to bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza jeśli mamy mało miejsca w garażu na przechowywanie kosiarki.
 • regulacja uchwytu – 2 pozycję, niżej i wyżej
 • światła led – mało przydatne – tylko jeśli kosimy późnym wieczorem, czego raczej się nie powinno robić
 • wyrzut boczny
 • zatyczka do mulczowania w zestawie

Jeśli chodzi o wyposażenie to kosiarkę, można kupić w różnych konfiguracjach, samą kosiarkę, kosiarkę z akumulatorem i ładowarką lub nawet z dwoma akumulatorami.

Czas ładowania

Niestety czas ładowania kosiarki (a właściwie akumulatora) to kilka godzin. W zależności jak bardzo rozładowany jest akumulator ale raczej nigdy nie było to deklarowane 120min.

Porównanie z kosiarką spalinową

Początkową, kupując kosiarkę na prąd nie zdawałem sobie sprawy z pewnych rzeczy i przewagi jakie niesie za sobą używanie takiej kosiarki. Przede wszystkim skupiłem się na zasięgu i mocy kosiarki martwiąc się, że kosiarka na akumulator może nie być wystarczająco mocna aby wykosić teren dość mocno zachwaszczony.

Przewaga numer 1 – hałas

Kosiarka aku jest cichsza niż spalinowa, to fakt i w rzeczywistości jest to poziom dość odczuwalny. Jeśli kosisz spalinową i nie przeszkadza Ci hałas to ok. Jednak czasem hałas może przeszkadzać domownikom lub sąsiadom i w takim przypadku ta zaleta może być znacząca.

Przewaga numer 2 – brak spalin, wymiany oleju

W przypadku kosiarki aku, nie musisz co roku kupować i zmieniać olej. Przez co eksploatacja staje się tańsza i łatwiejsza. Dodatkowo nie potrzebujesz uzupełniać benzyny ani też wdychać spalin podczas koszenia.

Przewaga numer 3 – waga i składowanie w pionie

Kolejna zaleta tej kosiarki to waga – 32kg w porównaniu do kosiarki spalinowej o takiej samej szerokości koszenia to waga o około 10kg mniej. Dodatkowo kosiarkę można przechowywać w pozycji pionowej przez co zajmuję dużo mniej miejsca w garażu.

Kosiarka Greenworks 60V

Jeśli jest tak pięknie to czemu jest tak źle

Pomimo bardzo wielu zalet kosiarki na baterię w porównaniu do kosiarki spalinowej, są pewne kwestię, które powodują, że czasami, a nawet często, żałuję że jednak nie kupiłem kosiarki na benzynę:

Zasięg i moc

W przypadku zasięgu, niestety kosiarki elektryczne (podobnie jak pojazdy elektryczne) zawsze będą wypadać gorzej niż te na paliwo tradycyjne. Powodem, są drogie baterię oraz długi czas ładowania takiej baterii. W przypadku benzyny zawsze możemy dolać gdy nam braknie i dokończyć pracę bez przeszkód.

Kolejna bardzo istotna wada to moc takiej kosiarki, pomimo tego, że Greenworks GD60LM51SPK4 60V jest stosunkowo mocną kosiarką elektryczną to i tak jest słabsza od odpowiedników spalinowych. W przypadku wysokiej i (co bardziej istotne) gęstej trawy – kosiarka potrafi się blokować i trzeba podnieść wysokość koszenia bo niestety nie będziemy w stanie skosić wyższej trawy na jeden raz – czego oczywiście tak czy inaczej nie powinniśmy nigdy robić w myśl zasady – nie kosimy więcej niż ⅓ wysokości źdźbła.

Podsumowując, jeśli Greenworks GD60LM51SPK4 60V jest czasami nie wystarczająco mocny to nie chcę nawet myśleć jak sobie radzą (a raczej nie radzą) słabsze kosiarki elektryczne z wysoką i gęstą trawą.

Podsumowanie

Zalety:

 • Dwa sloty na baterię,
 • Światła led,
 • Niska waga w porównaniu do spalinowej (Kosiarka 30,5kg + bateria 1,92kg),
 • Niski poziom wibracji,
 • Niski poziom hałasu,
 • Brak spalin,
 • Brak potrzeby wymiany oleju,
 • możliwość postawienia w pionie (łatwiejsze przechowywanie),
 • łatwe uruchamianie (przycisk).
 • niski hałas

Wady

 • stosunkowo mały zasięg w porównaniu do kosiarki spalinowej
 • cena
 • długi czas ładowania baterii (deklarowane 120min) w rzeczywistości jest różnie. Czasami czas ładowania jest około 2 godzin a czasami ponad 4 godziny.
 • drogie baterie – koszt dodatkowej baterii to około 800zł

Link do recenzji na YouTube:

Jest to recenzja tuż po zakupie kosiarki, czyli praktycznie pierwsze wrażenia z pierwszego koszenia 🙂

Recenzja kosiarki Greenworks 60V

Link do strony producenta z opisem kosiarki:

https://www.greenworks.com.pl/kosiarka-akumulatorowa-greenworks-60v-gd60lm51spk4-2514307ub

Czy ten wpis Ci się podoba?

Jeśli ten artykuł przypadł Ci do gustu, byłbym bardzo wdzięczny za zostawienie komentarza poniżej lub podzielenie się nim w mediach społecznościowych (ikonki po lewej stronie artykułu). Możesz również kliknąć w ikonę "klaśnięcia", znajdującą się po prawej stronie artykułu. Twoje wsparcie jest dla mnie ogromną motywacją do dalszego tworzenia i pokazuje, że warto było poświęcić czas na napisanie tego wpisu. Natomiast jeśli artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań, tym bardziej proszę o konstruktywny feedback w komentarzach. Twoje uwagi są dla mnie cenne i pomogą mi tworzyć lepsze treści w przyszłości. Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *