Czy AI zastąpi programistów?

Zapisz się do Newsletter i odbierz bonus! Okładka e-booka

Czy AI zastąpi programistów?

Wszędzie ogarniający hype na temat AI. A w szczególności wśród programistów. Czy AI nas zastąpi? Nas czyli programistów, koderów, architektów oprogramowania. Czy inne zawody takie jak adwokat, lekarz, sprzedawca czy grafik? Na pewno są też zawody, których nigdy nie zastąpi jak hydraulik, budowlaniec czy kierowca (to zrobią dopiero, ewentualnie, roboty – jeśli będzie to opłacalne ekonomicznie).

Pierwszy raz korzystając z narzędzi takich jak ChatGPT czy Gemini od Google odniosłem wrażenie jakby nadeszła era Google 2.0, a nie żadna sztuczna inteligencja. O większość rzeczy, które zapytamy AI i tak bylibyśmy w stanie to wydobyć z internetu. Oczywiście zajęło by nam to zapewne więcej czasu.

W przypadku jednak generowania kodu, tworzenia obrazów, czy też wyciągania wniosków trzeba przyznać, że AI robi wrażenie.

Generowanie kodu

Trzeba pamiętać, że Chat GPT jak i inne narzędzia AI to nadal pod spodem kod programu, algorytmy, które na podstawie zapytania, które im podamy wygenerują nam odpowiedź korzystając z ogromnego zasobu danych (a czasem i internetu).

Obecny AI nie wymyśli co dany program ma robić. Jaki program jest nam potrzebny. Nie połączy, wielu komponentów, z którym na codzień mamy do czynienia i nie znajdzie błędu z skomplikowanej logice biznesowej.

Czy każdy będzie programistą?

Nie, nie będzie. Pomimo tego, że w teorii, każdy może dziś opisać problem jaki ma i wkleić go do AI, uzyskać kawałek kodu, który w teorii coś rozwiązuje, to nadal nie będzie wiedział czy ten kod naprawdę robi to co powinien. Czy będzie umiał go wykorzystać? Umieścić na odpowiednim serwerze? W chmurze itd?

Na tej samej zasadzie AI nie zastąpi programistów, na jakiej nie zastąpi lekarza. Pomimo, podania do AI pewnych objawów jakie u Ciebie występują czy zaufasz diagnozie z AI? Weźmiesz leki na podstawie kilku danych, które wprowadziłeś? AI Cie nie zbada, nie podejdzie indywidualnie. Nie zajrzy do gardła. Przynajmniej na razie.

Jeśli chodzi o kod programu to będzie podobnie. Z tym, że Ty jako programista wiedząc co wygenerował AI jesteś w stanie stwierdzić czy możesz tego użyć, w jakim kontekście, i do czego.

Na tej samej zasadzie lekarz, adwokat będzie korzystał z AI jako doradcy, pomocnika czy też właśnie wyszukiwarki 2.0 jak wcześniej już określiłem czym jest obecny AI.

Czy programowanie będzie inne?

Tak będzie. Na takiej samej zasadzie inne jak zmiana programowania z języka asemblera na jezyki wyższego poziomu jak C++ czy Java. Na takiej samej zasadzie jak programowanie przed istnieniem internetu a po jego utworzeniu, gdzie dostęp do informacji stał się natychmiastowy. Można to traktować jako kolejny poziom abstrakcji. Gdzie tym razem klocki, z których będziemy budować systemy to będą zdania w języku naturalnym dla nas.

Na pewno będzie szybciej

Jeśli chodzi o samo kodowanie to trudno się nie zgodzić. Jednak czy tak naprawdę jako programista/analityk/QA/architekt tak dużo kodujesz? Ja niestety nie. I myślę, że w naszej branży dalej większość nie zdaje sobie sprawy jak mało nowego kodu powstaje w stosunku do tego co nam się wydaje. Ile procent czasu spędzasz na tworzeniu nowego kodu? Jeśli odejmiesz z całości analizę, bugfixing, estymowanie, spotkania, maile, JIRY, mentoring, poznawanie nowych rzeczy, support, architekture, setupowanie środowisk, deploymenty itp. To ile zostaje na kodowanie? 🙂

Czy AI naprawi Ci trawnik?

Fizycznie na pewno nie. Czy jednak pomoże mi jakie kroki podjąć aby był piękniejszy? Podejrzewam, że nie bardziej jak wyszukiwanie odpowiednich informacji w internecie. Poza tym postanowiłem to sprawdzić. Chat GPT naprawia mój trawnik – Raport – 2024-02

Nadużywanie terminu AI

Niestety, gdziekolwiek się nie obrócimy, wszędzie jesteśmy zasypywani terminami związanymi z AI lub 'wspieranymi przez AI’. W niektórych przypadkach nazwałbym to nadużyciem. Jeszcze niedawno, na przykład, aplikacja, która rozpoznawała kwiaty na podstawie zdjęcia, była postrzegana jako narzędzie oparte na rozpoznawaniu obrazu i oferujące porady na podstawie zebranych danych o roślinach. Dziś już nazywamy to aplikacją AI, która sama inteligętnie rozpoznaje rośliny i mówi ci, jak o nie dbać.

Podsumowanie – Czy AI zastąpi programistów?

Pomimo tego, że AI jest na pewno krokiem milowych w naszej branży, kolejnym po wynalezieniu Internetu, Smartfonów, Cloud computingu to uważam, że w wielu aspektach jest przeceniany i przynajmniej na chwilę obecną nie zagraża nam w znaczącym stopniu. Co oczywiście może się zmienić w niedalekiej przyszłości. Daj znać w komentarzach co Ty o tym myślisz i czy się zgadzasz z moimi stwierdzeniam. Dziękuję za przeczytanie.

Czy ten wpis Ci się podoba?

Jeśli ten artykuł przypadł Ci do gustu, byłbym bardzo wdzięczny za zostawienie komentarza poniżej lub podzielenie się nim w mediach społecznościowych (ikonki po lewej stronie artykułu). Możesz również kliknąć w ikonę "klaśnięcia", znajdującą się po prawej stronie artykułu. Twoje wsparcie jest dla mnie ogromną motywacją do dalszego tworzenia i pokazuje, że warto było poświęcić czas na napisanie tego wpisu. Natomiast jeśli artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań, tym bardziej proszę o konstruktywny feedback w komentarzach. Twoje uwagi są dla mnie cenne i pomogą mi tworzyć lepsze treści w przyszłości. Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *